Ania Sutkowska
October 26, 2023

Egzamin maturalny z języka polskiego przeprowadzany jest w wersji pisemnej i ustnej. Na część ustną przeznaczone jest 30 minut, natomiast na część pisemną 240 minut. W 2023 roku uczniowie szkoły średniej po raz pierwszy musieli zmierzyć się z maturą w nowej formule, która wymaga od nich większej wiedzy, przede wszystkim z zakresu znajomości lektur. Na egzaminie maturalnym z języka polskiego uczniów obowiązuje wiedza z utworów omówionych w szkole podstawowej oraz szkole średniej. Z pewnością jest to duża zaleta, gdyż młodzi ludzie mogą bardziej poznać literaturę oraz wybitnych pisarzy czy poetów.

Ponadto nowością na maturze jest Test Język polski w użyciu, który składa się z dwóch tekstów nieliterackich oraz 5-7 zadań zamkniętych i otwartych, za który można zdobyć maksymalnie 10 punktów oraz test historycznoliteracki, w którym sprawdzana jest wiedza z wszystkich epok literackich i za który można uzyskać maksymalnie 15 punktów.

Ostania część egzaminu maturalnego z języka polskiego wymaga napisania wypowiedzi argumentacyjnej, w której bardzo ważne jest odwołanie się do lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz co najmniej dwóch kontekstów. Za rozprawkę maturalną można uzyskać aż 35 punktów, więc warto się postarać.

A jak wygląda sprawa z maturą ustną? Wbrew powszechnej opinii jest ona prostsza niż może się wydawać. Uczeń musi wygłosić dwie wypowiedzi na pytanie jawne, które sprawdza znajomość treści lektur obowiązkowych oraz pytanie niejawne, które dotyczy wiedzy z literatury, języka i sztuki oraz zawiera tekst źródłowy, np. wiersz, plakat lub materiał do analizy językowej. Za każde z pytań można uzyskać maksymalnie 15 punktów.

Choć na początku może to wyglądać wszystko strasznie, to w rzeczywistości przy odpowiedniej organizacji, motywacji oraz rozsądnemu i indywidualnemu podejściu, sukces czyha za rogiem, dlatego w następnym artykule rozważymy jakie czynniki pomogą każdemu uczniowi w spełnieniu edukacyjnych marzeń!